Wydawnictwo
Uniwersytetu Ekonomicznego
w Poznaniu
Pokaż menu
English version

Bogdan Pachołek, Wojciech Zmudziński, Jadwiga Podsiadłowska

Towaroznawstwo żywności

Dostępność i zakup

Sposób cytowania
Pachołek, B., Zmudziński, W. i Podsiadłowska, J. (2015). Towaroznawstwo żywności. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Niniejsze materiały dydaktyczne przeznaczone są głównie dla studentów kierunku towaroznawstwa studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i dostosowane do programu przedmiotu towaroznawstwo żywności, obejmującego wykład i ćwiczenia laboratoryjne. Zawierają materiały niezbędne do przeprowadzenia cw1czeń kształtujących umiejętności przeprowadzania porównawczej oceny żywności. Jest to wydanie trzecie zmienione.
Opracowanie składa się z 13 rozdziałów, w których opisano elementy oceny porównawczej wybranych środków spożywczych: ziarna zbożowego, przetworów zbożowych, tłuszczów jadalnych, przetworów owocowych i warzywnych, cukru i wyrobów cukierniczych, przetworów ziemniaczanych, napojów alkoholowych, mleka i mlecznych napojów fermentowanych, przetworów mięsnych i rybnych. Na początku każdego rozdziału znajduje się wprowadzenie, w którym podano krótką charakterystykę produktu, a następnie omówiono wymagania jakościowe. Część praktyczna obejmuje metodykę badania wybranych cech organoleptycznych i fizykochemicznych. Opisane procedury badawcze opierają się na obowiązujących normach i zaleceniach, chociaż nie uwzględniają wszystkich metod analitycznych stosowanych obecnie w badaniu poszczególnych produktów. Sposób przeprowadzania oznaczeń został dostosowany do specyfiki pracy w laboratorium Katedry Towaroznawstwa Żywności, czasu trwania ćwiczeń oraz wyposażenia pracowni.
Studenci wykonujący ćwiczenia z towaroznawstwa żywności powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu chemii i fizyki, analizy chemicznej i instrumentalnej, sensorycznej, biochemii i mikrobiologii. W celu prawidłowej oceny jakości poszczególnych surowców i produktów należy rozszerzyć wiedzę zawartą w opracowaniu o informacje z zakresu ich właściwości, wartości odżywczej, procesów zachodzących podczas przetwarzania i przechowywania, metod oceny jakości. Sugerowane zagadnienia sformułowane są na końcu każdego rozdziału.
Autorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania trzeciego wydania Materiałów Dydaktycznych, w szczególności za cenne i wnikliwe uwagi.

Okładka - ISBN 978-83-7417-868-6
Metadane
  • ISBN: 978-83-7417-868-6
  • e-ISBN:
  • Wydanie: III
  • Rok wydania: 2015
  • Rok premiery: 2009
  • Wersja papierowa: miękka okładka
  • Wersja elektroniczna:
  • Format: B5
  • Licencja: komercyjna
Pobierz metadane

Wyświetlenia

ostatni tydzień: 10
ostatnie 3 miesiące: 59
ogółem: 325