Poznań University
of Economics and Business Press
Show menu
Wersja polska
978-83-7417-868-6
ISBN: 978-83-7417-868-6
e-ISBN:
Edition: III
Publication date: 2015
First publication date: 2009
Print: paperback
Electronic version:
Format: B5
License : commercial
Our categories

commodity science,
Metadata download

Views

last week: 8
last 3 months: 69

Bogdan Pachołek, Wojciech Zmudziński, Jadwiga Podsiadłowska

Towaroznawstwo żywności

Availability and purchase

For citation
Pachołek, B., Zmudziński, W. and Podsiadłowska, J. (2015). Towaroznawstwo żywności. Poznań University of Economics and Business Press.

Niniejsze materiały dydaktyczne przeznaczone są głównie dla studentów kierunku towaroznawstwa studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i dostosowane do programu przedmiotu towaroznawstwo żywności, obejmującego wykład i ćwiczenia laboratoryjne. Zawierają materiały niezbędne do przeprowadzenia cw1czeń kształtujących umiejętności przeprowadzania porównawczej oceny żywności. Jest to wydanie trzecie zmienione.
Opracowanie składa się z 13 rozdziałów, w których opisano elementy oceny porównawczej wybranych środków spożywczych: ziarna zbożowego, przetworów zbożowych, tłuszczów jadalnych, przetworów owocowych i warzywnych, cukru i wyrobów cukierniczych, przetworów ziemniaczanych, napojów alkoholowych, mleka i mlecznych napojów fermentowanych, przetworów mięsnych i rybnych. Na początku każdego rozdziału znajduje się wprowadzenie, w którym podano krótką charakterystykę produktu, a następnie omówiono wymagania jakościowe. Część praktyczna obejmuje metodykę badania wybranych cech organoleptycznych i fizykochemicznych. Opisane procedury badawcze opierają się na obowiązujących normach i zaleceniach, chociaż nie uwzględniają wszystkich metod analitycznych stosowanych obecnie w badaniu poszczególnych produktów. Sposób przeprowadzania oznaczeń został dostosowany do specyfiki pracy w laboratorium Katedry Towaroznawstwa Żywności, czasu trwania ćwiczeń oraz wyposażenia pracowni.
Studenci wykonujący ćwiczenia z towaroznawstwa żywności powinni mieć podstawową wiedzę z zakresu chemii i fizyki, analizy chemicznej i instrumentalnej, sensorycznej, biochemii i mikrobiologii. W celu prawidłowej oceny jakości poszczególnych surowców i produktów należy rozszerzyć wiedzę zawartą w opracowaniu o informacje z zakresu ich właściwości, wartości odżywczej, procesów zachodzących podczas przetwarzania i przechowywania, metod oceny jakości. Sugerowane zagadnienia sformułowane są na końcu każdego rozdziału.
Autorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania trzeciego wydania Materiałów Dydaktycznych, w szczególności za cenne i wnikliwe uwagi.