Redakcja naukowa
Ewa Małuszyńska, Grzegorz Mazur, Ida Musiałkowska
Polska - 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej
Dostępność i zakup
Wersja elektroniczna(CEEOL)
*Kliknięcie przycisku powoduje przeniesienie na zewnętrzną platformę udostępniania lub sprzedaży.
Małuszyńska, E., Mazur, G. i Musiałkowska, I. (red.). (2015). Polska - 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Książka zawiera artykuły przygotowane na międzynarodową konferencję „UE – 10 lat po największym rozszerzeniu”, która została zorganizowana w kwietniu 2014 r. przez Katedrę Europeistyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w ramach funkcjonującego przy tej katedrze Centrum Doskonałości Jeana Monneta. Ze zrozumiałych względów najbardziej interesującym tematem konferencji były zmiany, jakie zachodziły w Polsce po 2004 r., a więc po uzyskaniu przez nią członkostwa w Unii Europejskiej. Te zagadnienia zostały omówione w niniejszej monogra?i zatytułowanej „Polska – 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej”. Jest ona zbiorem tekstów poświęconych skutkom i wyzwaniom ekonomicznym, społecznym, prawnym i politycznym integracji Polski z Unią Europejską z perspektywy pierwszych 10 lat funkcjonowania w tej organizacji. Autorami artykułów są naukowcy z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce zajmujący się tymi zagadnieniami. Część pierwsza, poświęcona problemom ekonomicznym i społecznym, zawiera artykuły dotyczące: stabilności makroekonomicznej nowych państw członkowskich, w tym Polski; perspektywy przystąpienia Polski do strefy euro; różnych sektorów gospodarki Polski, m.in. handlu zagranicznego (np. zmiany pozycji konkurencyjnej Polski w handlu wewnątrzgałęziowym z krajami UE-15 przed akcesją i po niej czy zmiany kierunków eksportu Polski po wejściu do UE), rolnictwa czy bezpośrednich inwestycji zagranicznych; zagadnień związanych z funduszami europejskimi; współpracy transgranicznej Polski; konkurencyjności przedsiębiorstw; funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw; przeobrażeń zachodzących na rynku usług telekomunikacyjnych oraz rynku pracy. Na drugą część monogra?i składają się artykuły tworzące równie szerokie spektrum tematów związanych z prawnymi i instytucjonalnymi zagadnieniami, jakie pojawiły się w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Wprowadzeniem są tu teksty omawiające wpływ Unii Europejskiej na administrację krajową (aspekty prawne i ustrojowe polskiego członkostwa) oraz determinanty zmian polskiego systemu koordynacji polityki europejskiej. Kolejne artykuły poruszają m.in. zagadnienia jakości prawa w obszarze prowadzenia polityki rozwoju, zasad udzielania pomocy publicznej po wejściu Polski do UE, prawa spółek, systemu wspierania eksportu w okresie po akcesji do UE, polityki równościowej i antydyskryminacyjnej oraz organizacji pozarządowych.
Aspekty ekonomiczne i społeczne
Stabilność makroekonomiczna nowych państw członkowskich Unii Europejskiej (Zuzanna Urbanowicz)
Polska wobec planów integracji budżetu strefy euro (Kamilla Marchewka-Bartkowiak)
Perspektywy przystąpienia Polski do unii gospodarczej i walutowej – próba oceny (Tadeusz Sporek)
Wprowadzenie euro w Polsce a problem ryzyka w działalności przedsiębiorstwa (Jacek Pera)
Polska droga do strefy euro – analiza porównawcza z partnerami największego rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku pod względem wypełniania kryteriów konwergencji nominalnej (Adam Gąsiorek)
Zmiany pozycji konkurencyjnej Polski w handlu wewnątrzgałęziowym z krajami UE-15 przed akcesją i po niej (Edward Molendowski, Wojciech Polan)
Zmiany kierunków eksportu Polski po wejściu do UE. Znaczenie regionalnych porozumień handlowych w kształtowaniu kierunków handlu (Katarzyna Śledziewska)
Polska, Czechy i Węgry jako partnerzy handlowi Unii Europejskiej w latach 1995–2012 (Małgorzata Fronczek)
Współczesne relacje gospodarcze Polski z państwami Partnerstwa Wschodniego (Daniel Butyter)
Zmiany przepływów międzygałęziowych w rolnictwie nowych krajów członkowskich po integracji z Unią Europejską (Aldona Mrówczyńska-Kamińska, Ewelina Szuba)
Wspólna polityka rolna a polskie rolnictwo – dotychczasowe doświadczenia i ocena możliwych skutków zmian w WPR 2014–2020 (Barbara Wieliczko)
Badanie polskich inwestycji bezpośrednich w Europie Zachodniej przy zastosowaniu metodologii teorii ugruntowanej (Marta Götz)
Struktura inwestycji finansowanych ze środków unijnych a czynniki rozwoju w obszarach wzrostu w Polsce (Paweł Churski, Anna Borowczak, Robert Perdał)
Wpływ członkostwa Polski w Unii Europejskiej na konkurencyjność sektora przedsiębiorstw niefinansowych (Magdalena Nawrot)
Europejskie programy współpracy transgranicznej Polski z państwami członkowskimi Unii Europejskiej w latach 2004–2013 – analiza finansowania i kierunków wydatkowania (Andrzej Żuk)
Oddziaływanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na działalność małych i średnich przedsiębiorstw w Wielkopolsce (Paweł Mikołajczak)
Przeobrażenia rynku usług telekomunikacyjnych w Polsce po największym rozszerzeniu UE (Agnieszka Budziewicz-Guźlecka)
Poziom oraz wybrane determinanty bezrobocia równowagi w Polsce w latach 1996–2012 (Leszek Kucharski)
Koncepcja flexicurity w polityce rynku pracy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w latach 2004–2013 (Paula Koczara)
Znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej dla mobilności edukacyjnej i zawodowej na przykładzie sytuacji ludzi młodych (Katarzyna Czech, Mateusz Czech)
Aspekty prawne i instytucjonalne
Wpływ Unii Europejskiej na administrację krajową – aspekty prawne i ustrojowe polskiego członkostwa (Jowanka Jakubek-Lalik)
Jakość prawa w obszarze prowadzenia polityki rozwoju (Katarzyna Kokocińska)
Determinanty zmian polskiego systemu koordynacji polityki europejskiej – uwagi na marginesie 10 rocznicy akcesji Polski do Unii Europejskiej (Mikołaj Tomaszyk)
10-lecie funkcjonowania polskiej statystyki publicznej w ramach Europejskiego Systemu Statystycznego – wyzwania, trudności, zagrożenia (Milena Leonowicz, Marek Mroczkowski)
Ewolucja zasad udzielania pomocy publicznej po rozszerzeniu UE w 2004 roku. Konsekwencje dla Polski (Adam A. Ambroziak)
Pomoc publiczna w Polsce – wybrane zagadnienia (Teresa Korbutowicz)
Naruszenia dyscypliny finansów publicznych dotyczące środków pochodzących z Unii Europejskiej (Wojciech Bożek)
Dziesięć lat po rozszerzeniu rynku Unii Europejskiej z perspektywy polskiego prawa spółek (Jacek Napierała)
System wspierania eksportu w Polsce w okresie poakcesyjnym (Elżbieta Bombińska)
Polityka równościowa i antydyskryminacyjna w Polsce po roku 2004 (Piotr Burgoński)
Prezydencja w Unii Europejskiej – porównanie rozwiązań funkcjonujących kiedyś i obecnie przy uwzględnieniu polskich doświadczeń (Joanna Modrzyńska)
Organizacje pozarządowe po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – wybrane zagadnienia (Piotr Staszczyk)
Metadane
- ISBN: 978-83-7417-841-9
- e-ISBN:
- Wydanie: I
- Rok wydania: 2015
- Rok premiery: 2015
- Strony: 483
- Wersja papierowa: oprawa twarda
- Wersja elektroniczna: PDF
- Format: B5
- Licencja: open access
ostatni tydzień: 15
ostatnie 3 miesiące: 71
ogółem: 552