Wydawnictwo
Uniwersytetu Ekonomicznego
w Poznaniu
Pokaż menu
English version

Sławomir Jankiewicz

Wprowadzenie do analizy otoczenia makroekonomicznego i polityki gospodarczej

Sposób cytowania
Jankiewicz, S. (2009). Wprowadzenie do analizy otoczenia makroekonomicznego i polityki gospodarczej. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W Polsce, jak w każdym demokratycznym kraju, społeczeństwo ma wpływ na wybór swoich przedstawicieli, którzy decydują m.in. o polityce gospodarczej. Powinniśmy więc posiadać podstawową wiedzę z dziedziny makroekonomicznej, by poprawnie ocenić ekonomiczne programy partii politycznych i efekty działania rządu. Pozwoli to nam wybierać ludzi kompetentnych, którzy przyczyniać się będą do wzrostu dobrobytu. Pracując zawodowo (szczególnie na szczeblu kierowniczym), musimy również posiadać wiedzę z zakresu polityki gospodarczej, by m.in. odpowiednio przygotować strategię działania firmy. Zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga bowiem znajomości zagadnień makro- ekonomicznych.

Należy zwrócić uwagę, że prezentowana praca jest syntetycznym szkicem mającym ukazać podstawy oddziaływania państwa w gospodarce. W związku z tym swoim zakresem nie obejmuje wszystkich zagadnień polityki gospodarczej. Nie obejmuje również kontrowersji, jakie dotyczą podejścia różnych szkół ekonomicznych do tego zagadnienia. Wiadomo natomiast, że tworzenie i realizacja polityki gospodarczej jako całości czy wybranych jej segmentów jest konsekwencją przyjętych założeń dotyczących zadań, które powinno realizować państwo oraz środków, które służą najlepiej ich realizacji. Poszczególni ekonomiści różnią się (nieraz znacznie) w wyżej wymienionej kwestii. W zasadzie zróżnicowane poglądy na cele i rolę państwa w gospodarce to różne opcje mieszczące się między dwiema skrajnymi filozofiami gospodarowania: liberalną oraz prosocjalną.

W Polsce mieliśmy do czynienia z przypadkami, gdy prywatyzowano przedsiębiorstwa, sprzedając je państwowej firmie, ale z innego kraju. Dziwne przy tym jest to, że wielu krajowych ekonomistów będących przeciwnikami sektora państwowego (m.in. L. Balcerowicz) było pozytywnie nastawionych do sprzedaży majątku innym państwowym podmiotom, gdy były one własnością rządów zagranicznych.

Praca, jak już wcześniej stwierdzono, ma pomóc w zrozumieniu najważniejszych mechanizmów działania makroekonomicznego, dlatego też skupiono się na podstawach. Zaprezentowano w niej podejście do definiowania polityki gospodarczej, kryteria podziału celów, podstawowe niedoskonałości systemu rynkowego, które powodują konieczność oddziaływania państwa, oraz opisano syntetycznie politykę budżetową i pieniężną.

Wstęp

1. Pojęcie makroekonomii i polityki gospodarczej

2. Kryteria podziału celów

3. Charakterystyka wzrostu gospodarczego

4. Problem bezrobocia

5. Stabilizacja wzrostu cen

6. Utrzymanie równowagi zewnętrznej

7. Problem prawnej regulacji jako podstawa oddziaływania państwa

8. Monopol - problem regulacyjny państwa

9. Dobra publiczne w polityce gospodarczej

10. Efekty zewnętrzne a polityka państwa

11. Dobra społecznie korzystne i niekorzystne

12. Niestabilność gospodarki

13. Korygowanie różnic w bogactwie

14. Podstawy polityki budżetowej

15. Podstawy polityki pieniężnej w Polsce

Bibliografia

Okładka - ISBN 978-83-7417-410-7
Metadane
  • ISBN: 978-83-7417-410-7
  • e-ISBN:
  • Wydanie: I
  • Rok wydania: 2009
  • Rok premiery: 2009
  • Strony: 69
  • Wersja papierowa: miękka okładka
  • Wersja elektroniczna:
  • Format: B5
  • Licencja: komercyjna
Pobierz metadane

Wyświetlenia

ostatni tydzień: 2
ostatnie 3 miesiące: 25
ogółem: 25