Aktualności
- Globalny zasięg Wydawnictwa UEP 2024 r.
Raport EBSCO eBooks za rok 2024 wykazał prawie 5000 pobrań naszych publikacji w bibliotekach naukowych na wszystkich kontynentach.
Oferujemy książki za pośrednictwem Ebsco od 2019 r. Udostępniamy w ten sposób aktualnie 129 tytułów (polskich i angielskich, płatnych i bezpłatnych).
Rekordzistki to:
- Krzakiewicz, K. i Cyfert, S. (2020). Podstawy zarządzania organizacjami. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. (wśród książek płatnych);
- Olejnik, I. (red.). (2021). Qualitative and quantitative methods in sustainable development. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. https://doi.org/10.18559/978-83-8211-072-2 (wśród książek bezpłatnych).
Przykłady instytucji, w których po nasze książki sięgnęło najwięcej odbiorców: American College of Education (Indiana, USA), Colorado State University (USA), Coventry University (Wielka Brytania), Duale Hochschule Baden-Württemberg Mannheim (Niemcy), Global Banking School (Wielka Brytania), Independent Institute of Education (RPA), Kaplan Business School (Australia), Management & Science University (Malezja), Mancosa - Management College Of South Africa (RPA), National University (California, USA), NHL Stenden Hogeschool (Holandia), Regent Business School (RPA), Ritsumeikan Asia Pacific University (Japonia), Saudi Digital Library (Arabia Saudyjska), Southern New Hampshire University (USA), Sunway University (Malezja), Yorkville University (Kanada).
27 lutego 2025 r.
- Nowa księgarnia
Wydawnictwo UEP nawiązało współpracę z nowym dystrybutorem książek papierowych - Księgarnią Językową i Edukacyjną Polanglo.
Nasze książki można kupić w księgarni stacjonarnej Polanglo w Poznaniu przy ul. Kościuszki 76. Zamówienia internetowe obsługiwane będą przez sklep Edugaleria.pl. Możliwy odbiór osobisty w Polanglo.
18 lutego 2025 r.
- Wyniki naboru wniosków o pokrycie kosztów wydania monografii innych niż awansowe i prac zbiorowych ze środków Wydawnictwa UEP
Komitet Redakcyjny Wydawnictwa UEP zarekomendował do opublikowania przez Wydawnictwo 9 wniosków na monografie.
Informujemy, że w odpowiedzi na Komunikat nr 20/2024 Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z dnia 8 listopada 2024 roku w sprawie naboru wniosków o pokrycie kosztów wydania monografii innych niż awansowe i prac zbiorowych ze środków przewidzianych w planie rzeczowo-finansowym Uczelni dla Wydawnictwa UEP wpłynęło 12 wniosków. Jeden nie został oceniony, ponieważ nie spełniał formalnych warunków naboru.
Z pozostałych nadesłanych propozycji Komitet Redakcyjny Wydawnictwa UEP pod przewodnictwem Prorektora ds. Nauki wybrał do sfinansowania 10 monografii (kolejność alfabetyczna, tytuły robocze):
- W. Abramowicz, K. Węcel (red.), AI for business and administration
- P. Banaszyk, W. Budner, A. Ciszek-Lewandowska, Ewolucja geografii międzynarodowych łańcuchów dostaw. U podstaw geologistyki
- A. Borowiec, K. Dyrla-Mularczyk, Zachowania innowacyjne w organizacji. Teoria, badania, praktyka
- A. Górska, A. Mazurczak, Rynek najmu mieszkań - potrzeby najemców i sposoby ich zaspokajania
- S. Huderek-Glapska (red.), Advanced microeconomic essays: Exploring efficiency, behavior, and decision-making
- P. Marszałek, G. Kotliński (red.), Bankowość w Unii Europejskiej i w Polsce – w 20 lat po akcesji
- G. Mazur, Błękitna gospodarka
- M. Młody, Model biznesu w cyfrowej rzeczywistości: jak tworzyć wartość i przewagę rynkową
- K. Owsiński, P. Manikowski, Eco-driving (ekojazda) w ubezpieczeniu autocasco floty samochodów osobowych
- K. Sobański, Stablecoins in the financial system: Origins, current role and future prospects
Monografie, które uzyskały rekomendację Komitetu Redakcyjnego i pomyślnie przejdą proces recenzowania, zostaną wydane nakładem Wydawnictwa UEP w otwartym dostępie.
Dziękujemy wszystkim Wnioskodawcom! Autorom wybranych wniosków gratulujemy!
dr Eliza Szybowicz, Redaktor Naczelna Wydawnictwa UEP
dr hab. Marcin Anholcer, prof. UEP, Przewodniczący KR Wydawnictwa UEP, Prorektor ds. Nauki
8 stycznia 2025 r.
- Ministerialne granty dla Wydawnictwa UEP
Uzyskaliśmy z Ministerstwa Nauki środki na realizację dwóch projektów w ramach programu Doskonała nauka II, moduł Wsparcie monografii naukowych.
Gratulujemy Autorom monografii!
Z programu Doskonała nauka II zostanie sfinansowana publikacja dwóch monografii:
- Paulina Śmiałek-Liszczyńska, Narzędzia kontrolingu wspomagające zarządzanie ryzykiem nadużyć pracowniczych
- Damian Sołtysiak, Stabilność gospodarki w monetarnym modelu wzrostu typu Keynesa – Metzlera – Goodwina
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”.
Więcej o programie i lista beneficjentów tutaj.
Więcej o projektach prowadzonych aktualnie przez Wydawnictwo UEP w zakładce Realizowane projekty. O projektach sfinalizowanych można przeczytać w zakładce Zakończone projekty.
28 grudnia 2024 r.
- Zamknięcie księgarni PWN
Zarząd OSDW Azymut (Grupa PWN) postanowił do 10 grudnia 2024 r. zamknąć księgarnię funkcjonującą w Collegium Altum (Poznań, ul. Powstańców Wielkopolskich 16). Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu nie został uprzedzony o tej decyzji. W związku z tym sprzedaż papierowych książek Wydawnictwa UEP prowadzona jest do 6 grudnia. Po tej dacie, do czasu znalezienia alternatywnego rozwiązania, papierowe książki WUEP nie będą dostępne w sprzedaży.
Książki WUEP opublikowane w formie elektronicznej pozostają w sprzedaży i otwartym dostępie.
2 grudnia 2024 r.
- Współpraca z ReviewerCredits
Wydawnictwo UEP korzysta z usług ReviewerCredits - bazy certyfikowanych recenzentów artykułów i monografii naukowych. Dzięki dostępowi do bazy można wyszukiwać dostępnych recenzentów według różnych kryteriów (np. dziedzinowych, geograficznych, etycznych), zarządzać własną bazą ekspertów oraz nagradzać ich za sprawne i rzetelne opiniowanie.
Sięgnęliśmy po nowe narzędzie, ponieważ chcemy dobrze służyć naszym interesariuszom: Autorom, Czytelnikom, Redakcjom czasopism i Komitetowi Redakcyjnemu WUEP, a także samym Recenzentom.
Dodatkową wartością korzystania z tego rodzaju usług jest wejście do sieci ekspertów zaangażowanych w publikowanie naukowe oraz podniesienie własnych standardów.
Dofinansowano ze środków Ministra Nauki przyznanych w ramach Programu „Regionalna inicjatywa doskonałości” na realizację projektu „Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu dla Gospodarki 5.0: Inicjatywa regionalna – efekty globalne (IREG)”.
4 listopada 2024 r.
- RIELF na platformie czasopism UEP
Oddaliśmy w ręce użytkowników nową stronę czasopisma „Revue Internationale des Economistes de Langue Française”. Przeniesiono na nią treści i metadane artykułów opublikowanych od początku istnienia periodyku (2016).
Nowa strona internetowa została skonfigurowana w Open Journal System (OJS) – wolnym oprogramowaniu służącym do zarządzania procesem wydawniczym czasopisma od zgłoszenia artykułu przez autora, przez recenzowanie i prace wydawnicze do publikacji. OJS jest bardzo popularnym specjalistycznym narzędziem, wykorzystywanym przez redakcje i wydawców czasopism na całym świecie. Do najważniejszych jego zalet należą: przejrzysta prezentacja artykułów i metadanych oraz wyświetlanie statystyk, skomunikowanie z Crossrefem, Google Scholar i bazami indeksującymi, automatyzacja wielu czynności, udoskonalenie praktyk redakcyjnych, funkcjonalności umożliwiające zwiększanie zasięgu i cytowalności (np. early view).
RIELF dołączył do dwóch czasopismem UEP funkcjonujących już w OJS: “Economics and Business Review” i „Research Papers in Economics and Finance”. Platforma czasopism UEP jest otwarta na kolejne tytuły.
4 września 2024 r.
- Promocja e-bookówDo końca czerwca wszystkie nasze e-booki dostępne w księgarni IBUK.PL i Księgarni PWN są tańsze o dodatkowy 20-pocentowy rabat.Niezmiennie w IBUK-u i IBUK Librze znaleźć można wiele naszych publikacji open acces.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!
21 czerwca 2024 r.
- Wzrost Impact Factor dla EBR
Właśnie ogłoszono doroczny ranking Journal Citation Reports firmy Clarivate – jednego z kluczowych globalnych ewaluatorów publikacji naukowych. Wartość Journal Impact Factor wydawanego przez WUEP kwartalnika „Economics and Business Review” wzrosła z 0,7 w 2023 r. do 1,2 w 2023 r. Ten współczynnik wpływu obliczany jest na podstawie danych z Web of Science Core Collection dla wszystkich czasopism zindeksowanych w tej bazie. O wysokości JIF decyduje wiele danych, przede wszystkim liczba cytowań w stosunku do liczby opublikowanych artykułów. Więcej o JIF w przewodniku Clarivate.
Niedawno inny ważny dla czasopism naukowych wskaźnik – CiteScore – zaktualizowała baza Scopus wydawnictwa Elsevier. Wynosi on dla EBR 1,4 (w 2023 tyle samo, w 2022 r. – 0,3). Więcej o CiteScore. Prawie dwukrotnie wzrosły wartości SJR i SNIP.
Wskaźniki pokazują, że czasopismo UEP doskonali standardy i poszerza swój zasięg. Zachęcamy do lektury EBR!
Gratulujemy Redakcji, Autorom i Wszystkim Innym, którzy na te wyniki pracują!
20 czerwca 2024 r.
- XXVIII Poznański Przegląd Książki Naukowej
Bierzemy udział w XXVIII Poznańskim Przeglądzie Książki Naukowej. To wystawa organizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Otwarcie 12 czerwca 2024 r. o godz. 12.00 w gmachu BU. Towarzyszy mu dyskusja panelowa „Książka w komunikacji naukowej i społecznej: autorzy – wydawnictwa – biblioteki – czytelnicy/użytkownicy/prosumenci”. Najnowszy dorobek poznańskich wydawnictw naukowych można oglądać do 7 września 2024 r.
11 czerwca 2024 r.
- Rekrutujemy na stanowisko starszego redaktora
Szukamy osoby z doświadczeniem w redakcji tekstów naukowych, zwłaszcza z dziedziny ekonomii. Biegłej w opracowaniu językowym, merytorycznym i technicznym. Potrafiącej współpracować z autorami, składaczami, grafikami i drukarzami.
Oferujemy pracę na pełny etat w życzliwym i kompetentnym zespole.
Więcej szczegółów na portalu pracuj pl i na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Termin przesyłania ofert na adres rekrutacja-dsp@ue.poznan.pl upływa 16 maja 2024 r.
Zapraszamy!
18 kwietnia 2024 r.
- Seminarium Polskiego Towarzystwa Statystycznego o ochronie udostępnianych danych
25 kwietnia 2024 r. w godzinach 13.00-15.00 w audytorium A budynku D Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (ul. Towarowa 55, dawny budynek CEUE) odbędzie się seminarium naukowe poświęcone metodom kontroli ujawniania danych wynikowych współorganizowane przez poznański i wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Dyskusja będzie oparta na wydanej przez nas książce: A. Młodak, M. Pietrzak, T. Klimanek, T. Józefowski i P. Lańduch (2023), Poufność a użyteczność informacji statystycznych. Dylematy ochrony udostępnianych danych.
W seminarium będzie można również uczestniczyć online. Link prowadzący do spotkania. Identyfikator spotkania: 940 5268 0782, Kod dostępu: PTS
Jako wydawca zapraszamy na seminarium i do zapoznania się z monografią. Jest do pobrania w formacie PDF ze strony WUEP.
Wydanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Doskonała nauka.
17 kwietnia 2024 r.
- Zmarła p. mgr Zofia Biała-Mikołajewska
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że zmarła Nasza Wspaniała Koleżanka i Nieoceniona Wieloletnia Pracowniczka, Pani mgr Zofia Biała-Mikołajewska, emerytowana starsza redaktorka Wydawnictwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
W naszej pamięci na zawsze pozostanie Jej zaangażowanie, profesjonalizm i życzliwość. Wciąż żyje w umiejętnościach, jakie nam przekazała.
Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w piątek 12 kwietnia 2024 r. o godz. 11.30 w kościele Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu przy ul. Bluszczowej 14. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się tego samego dnia o godz. 12.30 na cmentarzu Bożego Ciała przy ul. Bluszczowej.
5 kwietnia 2024 r.