Aktualności
- Finansowanie monografii - nowy nabór wniosków
Ruszył nowy nabór wniosków o sfinansowanie wydania monografii naukowych innych niż awansowe. Sposób składania i zasady wyboru wniosków do sfinansowania określa zarządzenie i komunikat Rektora.
Wnioski należy składać do 15 stycznia 2024 r. w elektronicznym formularzu dostępnym na stronie internetowej Uczelni pod adresem: https://app.ue.poznan.pl/SubmissionOfScientificWorks. Formularz wymaga podania m.in. koncepcji i spisu treści (monografia inna niż awansowa) lub „Call for chapters” według wzoru, który stanowi załącznik do niniejszego komunikatu (praca zbiorowa).
Każdy pracownik badawczy i badawczo-dydaktyczny UEP może przesłać jedną propozycję monografii lub pracy zbiorowej. Nabór nie dotyczy prac doktorskich. Dopuszcza się przyjmowanie zgłoszeń od zespołów autorskich, w tym międzyuczelnianych i międzynarodowych, jednak pracownicy UEP powinni stanowić minimum 50% zespołu autorskiego. W przypadku prac zbiorowych wnioskodawcą powinien być redaktor naukowy – pracownik UEP.
Objętość monografii albo pracy zbiorowej nie powinna być mniejsza niż 6 arkuszy autorskich i nie powinna przekraczać 10 arkuszy autorskich. Prace zbiorowe mogą zawierać do 12 rozdziałów. Językiem publikacji może być polski lub angielski.
Informacja o wnioskach wybranych do dofinansowania zostanie zamieszczona na stronie internetowej Wydawnictwa UEP i przesłana drogą e-mailową na skrzynki autorów do 15 lutego 2024 roku.
22 listopada 2023 r.
- Granty MEiN dla Wydawnictwa UEP
Uzyskaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki na realizację dwóch projektów w ramach programu Doskonała nauka II, moduł Wsparcie monografii naukowych.
Gratulujemy Autorkom monografii!
Z programu Doskonała nauka II zostanie sfinansowana publikacja dwóch monografii:
- Katarzyna Śmiałowicz, Komunikacja marketingowa w kreowaniu wizerunku instytucji kultury na przykładzie muzeów
- Katarzyna Czajkowska, Narracje w rachunkowości jako narzędzie zarządzania wrażenie
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka”.
Więcej o programie i lista beneficjentów tutaj.
Więcej o projektach prowadzonych aktualnie przez Wydawnictwo UEP w zakładce Realizowane projekty. O projektach sfinalizowanych można przeczytać w zakładce Zakończone projekty.
- EBR z Impact Factorem
Dla wydawanego przez WUEP kwartalnika „Economics and Business Review” po raz pierwszy obliczono Journal Impact Factor. W ogłoszonym właśnie dorocznym rankingu Journal Citation Reports firmy Clarivate – jednego z kluczowych globalnych ewaluatorów publikacji naukowych – wartość JIF dla EBR wynosi 0,7. Aktualnie ten współczynnik wpływu obliczany jest na podstawie danych z Web of Science Core Collection dla wszystkich czasopism zindeksowanych w tej bazie. O wysokości JIF decyduje wiele danych, przede wszystkim liczba cytowań w stosunku do liczby opublikowanych artykułów. Więcej o JIF w przewodniku Clarivate.
Rosną również inne metryczne oceny „Economics and Business Review”. Niedawno inny ważny dla czasopism naukowych wskaźnik – CiteScore – zaktualizowała baza Scopus wydawnictwa Elsevier. Wynosi on teraz dla EBR 1,4 (w 2022 r. – 0,3). Więcej o CiteScore.
Wskaźniki pokazują, że czasopismo UEP sukcesywnie doskonali standardy i poszerza swój zasięg. Zachęcamy do lektury EBR!
Gratulujemy Redakcji!
- Platforma czasopism UEP
Na przełomie maja i czerwca 2023 r. oddaliśmy do użytku nową stronę kwartalnika "Economics and Business Review" dostępną pod adresem: https://journals.ue.poznan.pl/ebr/. Przeniesiono treści i metadane artykułów opublikowanych od początku istnienia czasopisma (2001). Zaktualizowano adresy URL przypisane numerom DOI.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Rozwój czasopism naukowych”.
Nowa strona internetowa została skonfigurowana w Open Journal System (OJS) – wolnym oprogramowaniu służącym do publikowania czasopism naukowych i zarządzania procesem od zgłoszenia artykułu przez autora, przez recenzowanie i prace wydawnicze do publikacji. OJS rozwija standardy publikacyjne czasopisma pod wieloma względami. Najważniejsze to: przyjaźniejszy interfejs, lepsza prezentacja artykułów i metadanych, wyświetlanie statystyk, powiązanie z Crossrefem i Google Scholar, automatyzacja wielu działań, poprawa praktyk redakcyjnych, narzędzia do starań o większy zasięg i cytowalność.
EBR jest obecnie drugim obok „Research Papers in Economics and Finance” czasopismem UEP funkcjonującym w OJS. Tym samym powstała platforma czasopism UEP, technicznie otwarta na kolejne tytuły.
Planowany jest rozwój platformy o dalsze funkcjonalności.
Dziękujemy wszystkim Osobom Zaangażowanym w projekt, a zwłaszcza Redakcjom czasopism.
Zapraszamy wszystkich do lektury artykułów, przeglądania elementów składowych stron czasopism i dzielenia się spostrzeżeniami.
- XXVII Poznański Przegląd Książki Naukowej
Bierzemy udział w XXVII Poznańskim Przeglądzie Książki Naukowej. To wystawa organizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Otwarcie 6 czerwca 2023 r. o godz. 12.00 w gmachu BU. Towarzyszy mu dyskusja panelowa „Wydawcy i rynek książki – współczesne wyzwania” z udziałem przedstawicieli poznańskich instytucji wydawniczych. Najnowszy dorobek poznańskich wydawnictw naukowych można oglądać do 7 lipca 2023 r.
- Wyniki naboru wniosków o pokrycie kosztów wydania monografii innych niż awansowe i prac zbiorowych ze środków Wydawnictwa UEP
Komitet Redakcyjny Wydawnictwa UEP zarekomendował 8 wniosków na monografie do opublikowania przez Wydawnictwo UEP.
Informujemy, że w odpowiedzi na Komunikat nr 35/2022 Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2022 roku w sprawie naboru wniosków o pokrycie kosztów wydania monografii innych niż awansowe i prac zbiorowych ze środków przewidzianych w planie rzeczowo-finansowym Uczelni dla Wydawnictwa UEP wpłynęło 11 wniosków. Jeden nie został oceniony, ponieważ nie spełniał warunków naboru.
Z nadesłanych propozycji Komitet Redakcyjny Wydawnictwa UEP wybrał do sfinansowania 8 monografii (kolejność alfabetyczna):
- Magdalena Andrałojć, Praca w mitach, mity w pracy
- Marcin Jurczak, Usługi publiczne w gospodarce New Economy i otoczeniu post-COVID na przykładzie sektora transportu publicznego
- Sylwia Michalak, Wypalenie zawodowe. Potrzeby pracowników wobec pracodawców
- Paweł Mikołajczak, Robert Skikiewicz, Finansowanie przedsiębiorstw społecznych w Polsce w warunkach gospodarki 4.0
- Ewa Mińska-Struzik, Barbara Jankowska (red.), Is there really a ‘new normal’?
- Katarzyna Pawlak-Lemańska, Barbara Borusiak, Ewa Sikorska (red.), Food sustainability. Production and consumption perspectives
- Jan Polowczyk (red.), Ekonomia i inne nauki społeczne. Studia interdyscyplinarne
- Marzena Remlein, Marek Masztalerz (red.), Polityka rachunkowości w kreowaniu wizerunku przedsiębiorstwa
Wybór Komitetu Redakcyjnego został zaakceptowany przez Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą.
Monografie, które uzyskały rekomendację Komitetu Redakcyjnego i pomyślnie przejdą proces recenzowania, zostaną wydane nakładem Wydawnictwa UEP w otwartym dostępie.
Dziękujemy wszystkim Wnioskodawcom! Autorom wyłonionych wniosków gratulujemy!
dr Eliza Szybowicz, Redaktor Naczelna Wydawnictwa UEP
prof. dr hab. Aleksandra Gaweł, Przewodnicząca Komitetu Redakcyjnego Wydawnictwa UEP
- RIELF w ERIH+
Francuskojęzyczne czasopismo naukowe "La Revue Internationale des Économistes de Langue Française" współwydawane przez UEP przeszło pozytywnie ewaluację i znalazło się w bazie European Reference Index for the Humanities and Social Sciences (ERIH+).
Czasopismo ukazuje się regularnie co 6 miesięcy od 2016 r. Zamieszcza oryginalne artykuły naukowe w języku francuskim, opatrzone angielskimi metadanymi. Znalazło się w nim dotąd 186 artykułów frankofońskich autorów z całego świata, które przeszły pomyślnie procedurę double blind review.
Współwydawcami są l’Association Internationale des Économistes de Langue Française i l’Université Bernardo O’Higgins (Santiago de Chile).
- Wydawnictwo UEP promuje swoje książki
Bierzemy udział w Poznańskich Targach Książki (10-12.03.2023) i towarzyszących im konkursach:
- Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki oraz o Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych
Jury oceniają zarówno oryginalność i znaczenie publikacji dla nauki oraz dydaktyki, jak i standardy wydawcy. Więcej o konkursach tutaj.
Zapraszamy także na nasz profil facebookowy, gdzie przedstawiamy zgłoszone książki.
- Globalny zasięg Wydawnictwa UEP
Raport EBSCO eBooks za rok 2022 wykazał ok. 3650 pobrań naszych publikacji w bibliotekach naukowych na wszystkich kontynentach.
Oferujemy książki za pośrednictwem Ebsco od 2019 r., udostępniamy tu aktualnie 108 tytułów (polskich i angielskich, płatnych i bezpłatnych).
Rekordzistki to:
- Bartkowiak, P. (red.). (2020). Granice rynku nieruchomości. Wyzwania i praktyka. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (wśród książek płatnych)
- Olejnik, I. (red.). (2021). Qualitative and quantitative methods in sustainable development. Poznań: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. https://doi.org/10.18559/978-83-8211-072-2 (wśród książek bezpłatnych)
Największe zainteresowanie naszą ofertą było m.in. w następujących instytucjach: Global Banking School, University of West London (Wielka Brytania), Kaplan Business School (Australia), Management and Science University (Malezja), Management College of Southern Africa i North-West University (RPA), NHL Stenden Hogeschool (Holandia), Southern New Hampshire University, Western Governors University, Colorado State University Global (USA), Saudi Digital Library (Arabia Saudyjska), Technological University of the Shannon: Midlands Midwest (Irlandia), Universität Siegen (Niemcy), University of the South Pacific (Fidżi).
- Granty MEiN dla Wydawnictwa UEP
Uzyskaliśmy z Ministerstwa Edukacji i Nauki środki na realizację projektu w ramach programu Rozwój czasopism naukowych i trzech projektów z programu Doskonała nauka, moduł Wsparcie monografii naukowych.
Gratulujemy Redakcji EBR i Autorom monografii!
1. Wydawany na UEP kwartalnik „Economics and Business Review” otrzymał środki z programu Rozwój czasopism naukowych
Więcej o programie i lista beneficjentów tutaj.
2. Z programu Doskonała nauka zostanie sfinansowana publikacja trzech monografii:
- Aleksandra Hęćka-Sadowska, Ubezpieczeniowe metody finansowania realizacji ryzyka środowiskowego przedsiębiorstw w Polsce
- Andrzej Młodak, Michał Pietrzak, Tomasz Klimanek, Tomasz Józefowski, Paweł Lańduch, Poufność a użyteczność informacji statystycznych. Dylematy ochrony udostępnianych danych
- Sylwia Sady, Wytłoki aronii jako komponent innowacyjnych osłonek jadalnych
Więcej o programie i lista beneficjentów tutaj.
- Monografie nieawansowe - nowy nabór wniosków
Ruszył nowy nabór wniosków o sfinansowanie wydania monografii naukowych innych niż awansowe. Sposób składania i zasady wyboru wniosków do sfinansowania określa zarządzenie i komunikat Rektora. Zapraszamy potencjalnych Autorów!
Wnioski należy składać do 23 stycznia 2023 r. w elektronicznym formularzu dostępnym na stronie internetowej Uczelni pod adresem: https://app.ue.poznan.pl/SubmissionOfScientificWorks. Formularz wymaga podania m.in. koncepcji i spisu treści (monografia inna niż awansowa) lub „Call for chapters” według wzoru, który stanowi załącznik do niniejszego komunikatu (praca zbiorowa).
Każdy pracownik badawczy i badawczo-dydaktyczny UEP może przesłać jedną propozycję monografii lub pracy zbiorowej. Nabór nie dotyczy prac doktorskich. Dopuszcza się przyjmowanie zgłoszeń od zespołów autorskich, w tym międzyuczelnianych i międzynarodowych, jednak pracownicy UEP powinni stanowić minimum 50% zespołu autorskiego. W przypadku prac zbiorowych wnioskodawcą powinien być redaktor naukowy – pracownik UEP.
Objętość monografii albo pracy zbiorowej nie powinna być mniejsza niż 6 arkuszy autorskich i nie powinna przekraczać 10 arkuszy autorskich. Prace zbiorowe mogą zawierać do 12 rozdziałów. Językiem publikacji może być polski lub angielski.
Informacja o wnioskach wybranych do dofinansowania zostanie zamieszczona na stronie internetowej Wydawnictwa UEP i przesłana drogą e-mailową na skrzynki autorów do 27 lutego 2023 roku.