e-ISBN:
Edition: II
Publication date: 2013
First publication date: 2010
Pages: 125
Print: paperback
Electronic version:
Format: B5
License : commercial
last week: 7
last 3 months: 136
Edited by
Urszula Samotyja
Towaroznawstwo artykułów spożywczych. Materiały do ćwiczeń
Availability and purchase
Samotyja, U. (Ed.). (2013). Towaroznawstwo artykułów spożywczych. Materiały do ćwiczeń. Poznań University of Economics and Business Press.
Tematyka zajęć laboratoryjnych prowadzonych równolegle z wykładem na drugim stopniu studiów kierunku towaroznawstwo obejmuje analizę substancji dodatkowych stosowanych w żywności, takich jak substancje konserwujące, syntetyczne barwniki oraz przeciwutleniacze. W trakcie ćwiczeń studenci oznaczają także poziom substancji antyodżywczych i zanieczyszczeń w żywności, jak również wykrywają niektóre zafałszowania żywności. Duży nacisk położony został na rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji oraz posługiwania się aktami prawnymi. Druga część ćwiczeń ma na celu wykształcenie umiejętności oceny jakości żywności i analizowania wpływu surowców oraz procesów technologicznych na jakość produktów spożywczych, a także interpretowania uzyskanych wyników. Poruszany jest również aspekt wartości odżywczej i energetycznej żywności. Wśród wybranych do analizy produktów spożywczych znajduje się żywność wygodna, funkcjonalna, wzbogacona w składniki odżywcze oraz o charakterze prozdrowotnym, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
1.Wykrywanie i oznaczanie chemicznych substancji konserwujących
2.Identyfikacja i oznaczanie barwników
3.Wykrywanie i identyfikacja przeciwutleniaczy
4.Oznaczanie zawartości substancji antyodżywczych
5.Oznaczanie zanieczyszczeń i wykrywanie zafałszowań w żywności
6.Ocena jakości naturalnych wód mineralnych oraz wód źródlanych
7.Ocena jakości herbat i herbatek owocowych
8.Ocena jakości owocowych soków przecierowych
9.Ocena wartości energetycznej koncentratów obiadowych
10.Oznaczanie skrobi i włókna surowego w pieczywie chrupkim
11.Ocena wpływu surowców oraz procesów technologicznych na jakość i wartość odżywczą przetworów zbożowych ,makaronów oraz pieczywa